»Če te posvoji izgubljena mačka, pomeni, da si prijazen, radodaren, dobrosrčen bučman.« Giovanni Andretti
Naše društvo se zavzema za pomoč mucam in brezdomim mucam, išče začasno ali stalno namestitev, omogoča botrstvo. Če ste zainteresirani za posvojitev, preberite posvojitvene pogoje in razmislite o svojih zmožnostih za odgovorno posvojitev. Če smatrate, da so izpolnjeni vsi pogoji
za odgovorno posvojitev, izpolnite posvojitveni vprašalnik. Če ste zainteresirani za botrstvo,n preberite pogoje in v kolikor smatrate, da so izpolnjeni vsi pogoji za odgovorno botrstvo, izpolnite vprašalnik. Če izpolnjujete pogoje za posvojitev / botrstvo in imamo trenutno v oskrbi muco, ki je primerna za vas, vas bo po mailu ali telefonu predstavnik društva kontaktiral v nekaj dneh.
Mačke so zelo prilagodljive živali in brez težav lahko živijo tudi izključno v hiši ali stanovanju, vendar številni ljudje še vedno menijo, da to ne pride v poštev. Mački dovolite izhode ven, le če je okolje zanjo dovolj varno in v bližini ni prometne ceste, nevarnih psov in če veste, da s tem ne bo nadlegovala sosedov, ki ne prenesejo mačk.
Narava muce je, da se rada igra in se skozi igro razgibava, uživa v vaši družbi.
- PRASKANJE: Mačke si svoje kremplje oblikujejo s praskanjem po raznih površinah. Poleg še tako potrebne mačje manikure, jim praskanje zagotavlja razmigovanje mišic na tačkah in puščanje svojega značilnega vonja – to so torej vse popolnoma naravne potrebe. Če mački ne zagotovimo primerne praskalne površine, si bo žal sama izbrala svojo priljubljeno točko za uničevanje. Navadno so to vrata, oblazinjeno pohištvo ter preproge. Zagotovite svoji mački torej vertikalno površino, ki jo bo lahko po mili volji izkoriščala v ta namen. Mi vam priporočamo uporabo čimbolj naravnih in okolju prijaznih materialov, ki so tudi za mačke navadno bolj privlačni. Les, papir, karton, juta,… izbira je ogromna in veliko praskalnikov lahko z malo znanja in časa izdelate tudi sami.
- PROSTOR ZA RAZGLEDOVANJE: Notranje mačke potrebujejo tudi vizualno stimulacijo. To jim najlažje zagotovimo s tem, da
jim pripravimo poseben prostor za razgledovanje zunanjega sveta. Poličke ob oknu so
odlična rešitev za razbijanje dolgčasa in opazovanje okolice. Poleg tega pa se bo vaša muca
najbrž z veseljem prepustila tudi dremežu ob božanju sončnih žarkov. - IGRAČKE: Pogosto so mačji lastniki prepričani, da se njihova mačka ne igra. Razlog pa lahko tiči le v tem, da ste vaši mački ponudili napačno vrsto igračke, saj niso vse primerne za vsak mačji karakter. Poleg razbijanja dolgčasa in možganske stimulacije, je lahko interaktivna igra tudi odličen način za povezovanje lastnika z muco. Preizkusite torej različne vrste igračk in poiščite takšno, ki bo vaši mački zares všeč. Nato pa si vzemite nekaj minut dnevno za povezovanje z vašo kosmatinko. Poleg tega pa ji tudi ob vaši odsotnosti ponudite kakšno igračo za krajšanje časa. To je lahko kar navadna kartonska škatla, kartonska rolica ali kakšna druga mačja igračka. Nikar pa ne puščajte nenadzorovane mačke z igračko na vrvici, saj ji v tem primeri grozi nevarnost zadušitve. Igrače na vrvici so namreč namenjene izključno igri v paru z vami.
- RASTLINJE: Ste že poskusili ponuditi svoji mački mačjo meto. Nekaterim mucam predstavlja izjemno omamno substanco in jih bo zamotila do 15 minut. Mačja trava pa bo vaši muci zagotovila priložnost za grizljanje, za katero je ob odvzeti svobodi prikrajšana. Poleg tega pa se bo marsikatera muca po travi z veseljem tudi povaljala ali pa se z njo igrala. Pri izbiri rastlinja za vašo muco pa bodite še posebej pozorni, da gre res za rastline, ki so za mačke varne. Poleg tega pa je dobro preveriti tudi ali so za vašo muco varne ostale lončnice v vašem domu!
- TELEVIZIJA: Morda zveni malo smešno, a mnoge mačke bodo uživale ob ogledovanju in poslušanju ptičev, rib, malih živali in drugih naravnih prizorov, ki jih zamujajo v stanovanju. Morda lahko preizkusite ali je vaš mali tiger med njimi. Imate tudi vi kakšen nasvet za ohranjanje zdravja in vitalnosti vaše notranje muce? Delite ga z nami!
Odrasle mačke dnevno potrebujejo dva obroka uravnotežene in kakovostne hrane, medtem ko mlade muce dnevno potrebujejo štiri obroke posebne hrane za mladiče. Za dolgo, zdravo življenje vaše mačke potrebujete primerno hrano. Tukaj je nekaj namigov o možni izbiri hrane za vašo muco. Izbirate lahko med hrano v konzervah in briketi. Kupljeno hrano lahko kombinirate tudi z doma pripravljeno hrano (piščancem, govedino, ribo, jogurtom), ki pa ne sme biti slana in
začinjena, zato mački ne dajajte ostanke z mize, saj to zanjo ni primerna hrana. Mačka naj ima vedno na voljo svežo vodo. Dobrodošlo je tudi občasno dodajanje zelenjave (korenje, grah, špinača) h konzervirani mačji hrani.
Čeprav so muce rade vedno lepe in za čistočo večinoma poskrbijo same, pa jim nadvse godi, če jih negujete tudi vi.
- ČESANJE: Večina mačk ostaja relativno čista in redko potrebuje kopel, vendar pa lahko svojo muco češete in krtačite redno. Redno krtačenje pomaga vaši muci ohranjati čist in sijoč kožušček, zmanjša število »cofov« in odpadanje dlake. Česanje in krtačenje je preprosto in ne vzame veliko vašega časa. Večina muc uživa v krtačenju saj jih le-to sprošča. Redno krtačenje pomaga odstranjevati odmrlo dlako, umazanijo in pomaga ohranjati zdravo kožo vaše muce.
Kako pogosto krtačiti oz. česati vašo muco? Kratkodlake muce krtačimo približno 1x tedensko. Dolgodlake (perzijske) pa je potrebno krtačiti 2x do 3x tedensko. - UREJENI KREMPLJI: Potrebujete par majhnih škarjic za mačje kremplje. Striženje je pomembno za ohranjanje krempljev, da ne postanejo predolgi, da niso preostri, da niso polomljeni, da niso pohabljeni. Dolgi kremplji vaše muce vam lahko povzročijo nenamerno poškodbo ali poškodbo vaših oblačil, pohištva.
– Striženje nohtov 2x mesečno je popolnoma dovolj.
– Sprednji kremplji rastejo hitreje kot zadnji.
– Bodite prepričani da so škarje dovolj ostre.